Ciekawostki

1. ĆWICZYĆ MOŻNA W KAŻDYM WIEKU
Przykładem są uczestnicy naszego programu „Dynamiczni Seniorzy z Energią”: Pan Maciej z Nowego Dworu Gdańskiego, który ma 83 lata oraz Pani Jadzia (Kościerzyna) i Pani Janka (Somonino), które mają po 82 lata.

Formuła programu została przygotowana tak, aby uwzględniać pewne ograniczenia pojawiające się z wiekiem. Wiemy jakie problemy i dolegliwości mogą pojawiać się w wieku senioralnym. Program został przygotowany przez grupę naukowców z AWFiS w Gdańsku specjalizujących się w aktywizacji sportowej osób starszych. Program firmują autorytety w tej dziedzinie – dr hab. Katarzyna Prusik, prof. nadzw. AWFiS i dr hab. Krzysztof Prusik, prof. nadzw. AWFiS.

2. ĆWICZYĆ MOŻNA WSZĘDZIE
Nasz program obejmuje już 15 gmin w województwie pomorskim, docieramy do różnej wielkości miejscowości od niewielkiego Staniszewa (ok. 900 mieszkańców) po Kościerzynę (ok. 23 000 mieszkańców). Przy czym największa frekwencja w tym roku była w najmniejszej uczestniczącej w programie gminie – Liniewie.

Zachęcamy uczestników do samodzielnych ćwiczeń w domu, ale także ze znajomymi na świeżym powietrzu. Uświadamiamy jak ważna jest aktywność na co dzień, nie tylko na naszych zajęciach. Przecież wspólne ćwiczenia to szansa na poznanie nowych znajomych, poprawa kondycji fizycznej i psychicznej! Na zajęciach poznają ćwiczenia, które nie wymagają specjalistycznego sprzętu, każdy może wykonywać je w warunkach domowych, a coraz częściej można w naszej najbliższej okolicy znaleźć darmowe siłownie pod chmurką.

3. PROFESJONALNE BADANIA MEDYCZNE PODCZAS GMINNYCH DNI SENIORA

W ramach odbywających się w każdej gminie Gminnych Dniach Seniora zapraszamy uczestników na darmowe badania i konsultacje ze specjalistą geriatrii. Nasi specjaliści na podstawie ogólnych wyników i wywiadu z uczestnikami kierowali do odpowiednich specjalistów w ośrodkach zdrowia.

Dostępne badania podczas GDS:
1. Badanie EKG
2. Badanie poziomu cukru we krwi
3. Lekarz specjalizacji geriatrii / Pomiar ciśnienia krwi
4. konsultacje z dietetykiem (Analiza składu ciała wraz z pomiarem tkanki tłuszczowej / BMI)

Do tej pory zostało przeprowadzonych:
• 418 badań EKG
• ponad 600 badań poziomu cukru we krwi
• około 605 badań wykonanych przez specjalistę geriatrii
• 616 konsultacji dietetyka

4. BEZPIECZEŃSTWO NA CO DZIEŃ
Gminne Dni Seniora, to nie tylko okazja do spotkania ze znajomymi i możliwość bezpłatnych badań i konsultacji, ale także wykłady edukacyjne prowadzone przez Straż Pożarną i Policję.

Seniorzy zostali zaznajomieni z zagrożeniami i niebezpieczeństwami jakie mogą spotkać w codziennym życiu. M. in. poruszano kwestie technik wywierania wpływu na osoby starsze, jak je rozpoznać i się przed nimi ustrzec. Przeprowadzono także szkolenie z zakresu walki ze smogiem.

5. GODZINY ZAJĘĆ
Do tej pory w ramach programu „Dynamiczni Seniorzy z Energią” odbyło się 270 godzin zajęć ruchowych!

Na zajęciach poza ćwiczeniami ogólnorozwojowymi odbywają się także zajęcia w terenie z kijkami do Nordic Walkingu oraz ćwiczenia z zakresu profilaktyki upadków. Instruktorzy także zachęcają do aktywności poza zajęciami, nawet spacer jest formą treningu, a gdy odbywa się w towarzystwie koleżanek i kolegów z grupy zajęciowej staje się czysta przyjemnością.

6. MISTRZOWSKA KADRA
Jeden z naszych filarów Projektu – dr hab. Katarzyna Prusik jest Mistrzynią Świata oraz Polski w Nordic Walkingu!

„Aktywność fizyczna w formie nordic walking wpływa zdecydowanie pozytywnie na ogólną jakość życia osób starszych, mierzoną poziomem satysfakcji z życia, optymizmu oraz depresji. Zajęcia treningu zdrowotnego w formie nordic walking z częstotliwością tygodniową 3×60 minut i trwające 6 miesięcy przynoszą pozytywne zmiany w psychice człowieka, zwiększając poziom satysfakcji z własnych osiągnięć oraz zmniejszają poziom depresji, która jest często spotykaną chorobą u osób starszych”.*

*za: „Rekreacyjne uprawianie Nordic walking a jakość życia osób w wieku 60-70 lat”. Katarzyna Prusik, Vadym Zaporozhanov, Krzysztof Prusik, Karol Gorner.

7. WARSZTATY ARTYSTYCZNE
Podczas Gminnych Dni Seniora odbywają się również zajęcia artystyczne, od początku naszego Programu Seniorzy udekorowali ponad 200 bombek i ozdobili 170 ekotoreb.

Seniorzy odkrywają swoje predyspozycje i uzdolnienia do twórczości artystycznej, których nie mieli możliwości realizować z powodu braku czasu, lub zbyt małej świadomości swoich możliwości w tym zakresie.
Badania psychologiczne dowodzą, że rozwój umysłowy jest procesem, który zachodzi do późnego wieku. Potrzebna jest jednak do tego motywacja i aktywność poznawcza.