I edycja

Dynamiczni seniorzy z energią

1 października 2017 roku w Międzynarodowy Dzień Osób Starszych wystartował program „Dynamiczni seniorzy z energią”. Przez 10 tygodni w 6 gminach realizowaliśmy regularne zajęcia sportowe dla seniorów. Zorganizowaliśmy też w każdej lokalizacji Gminne Dni Seniora.

Gminne Dni Seniora

Gminne Dni Seniora cieszyły się popularnością, szczególnie ze względu na możliwość wykonania przez seniorów bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich, spotkania z innymi seniorami i wspólne spędzenie czasu, na przykład przy warsztatach dekorowania bombek świątecznych. Również władze gmin zauważyły potencjał programu i doceniły zrealizowane działania na ich terenie dla lokalnej społeczności.

4.11 – Nowy Dwór Gdański

16.11 – Skarszewy

25.11 – Kępice

2.12 – Łeba

7.12 – Pelplin

9.12 – Lubań (Nowa Karczma)

 

W każdej z tych lokalizacji zorganizowaliśmy strefę badań, w której można było bezpłatnie sprawdzić poziom cukru we krwi, wykonać badanie EKG, analizę składu ciała, zmierzyć ciśnienie. Wyniki można było skonsultować z lekarzem geriatrą dostępnym na miejscu. Całość wydarzeń uzupełniła kawiarnia, z pysznymi wypiekami lokalnych gospodyń domomych i warsztaty artystyczne. Na miejscu funkcjonowało również Mobilne Biuro Obsługi Klienta, gdzie można było uruchomić usługę eFaktury czy wyjaśnić swoje wątpliwości związane z dostarczaniem energii elektrycznej.

Szacunkowo w wydarzeniach wzięło udział około 470 seniorów, zjedzono 1500 kawałków ciasta i wypito 980 gorących napojów.

Aktywny senior

 

Przez cały okres trwania programu seniorzy w gminach mogli korzystać z darmowych ćwiczeń prowadzonych przez instruktorów z Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Zajęcia miały na celu pokazanie prostych form aktywności dla osób starszych, które nie obciążają stawów, nie zajmują dużo czasu, a realnie podnoszą sprawność fizyczną i poprawiają ogólny stan zdrowia.

 

Najstarszymi uczestnikami zajęć byli:

Pani Eleonora z Łeby – 84 lata

Pani Halina ze Skarszew  – 83 lata

Pan Jerzy z Kępic – 81 lat

Każdy z uczestników zajęć otrzymał białą, techniczną koszulkę z logo programu oraz materiały promocyjne.

 

Uniwersytety III Wieku

Jednym z elementów, które uzupełniły program „Dynamiczni seniorzy z energią” były spotkania na Uniwersytecie III Wieku w Łebie i Gdańsku.

Zaprosiliśmy na wykład pt. „Nowoczesny senior – dlaczego warto korzystać z nowych technologii”, gdzie w prostej i przystępnej formie mogli dowiedzieć się jak bezpiecznie i szybko załatwić formalności przez internet m.in. zrobić zakupy w sklepie internetowym, opłacić rachunki czy podpisać umowy na nowe usługi.

Całość wydarzenia uzupełniło spotkanie z aktorką Ewą Kanią, która opowiedziała seniorom o tym jak zachować witalność i energię przez całe swoje życie. Była też okazja do rozmowy i wspólnych zdjęć w części integracyjnej przy kawie i cieście.

 

Zapraszamy na II edycję programu „Dynamiczni seniorzy z energią”, która rusza wiosną 2018 roku!