Program rekomendują

Choroby układu sercowo-naczyniowego są przyczyną ok. 50% wszystkich zgonów, jakie mają miejsce w naszym kraju. To jest ok. 175 tys. zgonów rocznie w Polsce, to są blisko 4 mln zgonów w całej Europie, to jest 17,5 mln zgonów na całym świecie.

Wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, oparte na wynikach najważniejszych badań naukowych w dziedzinie profilaktyki chorób układu krążenia, wskazują, że regularna aktywność fizyczna powoduje zmniejszenie śmiertelności o 20%-30%, ograniczając również w sposób korzystny takie czynniki ryzyka, jak: nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu LDL, nadwagę oraz cukrzycę.

Regularna aktywność fizyczna, połączona z odpowiednią dietą, jest skutecznym leczeniem nadciśnienia tętniczego i hiperlipidemii, uzupełniona o niepalenie papierosów jest w stanie zmniejszyć liczbę zachorowań na choroby układu sercowo-naczyniowego o 80%. To ogromny odsetek chorób niepotrzebnych, których można uniknąć dzięki dobrej profilaktyce. Taka profilaktyka zmniejsza również liczbę zachorowań na choroby nowotworowe o 40%.

Wysiłek fizyczny, najlepiej aerobowy, powinien być podejmowany przynajmniej 5 razy w tygodniu co najmniej przez 30 minut, a najlepiej codziennie. Aby uzyskać taki efekt w skali ogólnospołecznej, należy podjąć szereg działań długoterminowych, które stworzą motywację oraz warunki do realnego podejmowania odpowiedniej aktywności fizycznej.

Ważne podkreślenia jest to, że odpowiednia aktywność fizyczna jest korzystna dla ludzi w każdym wieku, w tym szczególnie u osób starszych.  U takich osób ważne jest aby traktować aktywność fizyczną jako lekarstwo, czyli coś co odpowiednio dawkowane może pomóc ale przedawkowane albo stosowane niewłaściwie może też zaszkodzić.  Treningi fizyczne, zwłaszcza w początkowej fazie, o ile prowadzone są nieumiejętnie mogą prowadzić do  różnego rodzaju kontuzji i zagrożeń. Z powyższych względów niezwykle istotne jest aby osoby w starszym wieku rozpoczynały treningi zdrowotne pod okiem doświadczonych instruktorów.

Uruchamiany program „Senior z energią” jest godny szczególnego polecenia, zachęca do aktywności fizycznej i jednocześnie zapewnia profesjonalną opiekę trenerską i medyczną.

 

Gorąco polecam

Prof. Grzegorz Raczak

kierownik II Katedry Kardiologii

oraz Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca

Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku